Laboratory Freezers
Laboratory freezers are used to store a variety of samples between −10°C and −30°C, including pharmaceutical, biological, and other commonly used laboratory materials. Products may be upright, freestanding, or under-bench models providing a range of sizes and capacities. An automatic defrost option is available on some products.
Laboratory freezers are essential items of equipment in many laboratories, especially those that require the safe and secure short-term or long-term frozen storage of temperature-sensitive biological or chemical materials.
A general-purpose laboratory freezer typically stores samples down to −25°C. An ultra-low temperature (ULT) freezer is intended for deep cryogenic storage of samples typically down to −80°C. Most freezers are built from robust and durable materials such as stainless steel, aluminum, or powder-coated sheet steel.
Laboratory freezers have a selection of internal storage layouts or compartments, some of which may be reconfigurable by the user. For example, they may have combinations of adjustable and exchangeable doors, shelves, baskets, trays, or special racking systems designed for the storage of cryogenic boxes, microplates, or cryotubes.
Laboratory Freezers Come Equipped With a Range of Standard or Additional Features:
• Energy-efficient, microprocessor-controlled refrigeration systems
• Digital, user-friendly touchscreen displays
• Lockable, card-entry or self-closing doors for extra safety and sample security
• Spark-free versions for storage of flammable materials
• Audio or visual over-temperature alarms
• Remote temperature monitoring with USB data download capability
• Inner doors and high-efficiency foam insulation to minimize temperature losses
• Highly efficient pump systems for fast cool-down times
• Fan-assisted forced-air circulating systems to remove moisture and minimize icing.
• Automatic gas-powered defrost systems
• CO2 or LN2 safety back-up systems in the event of a power or mechanical failure
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (3)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (46)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (84)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (6)
- (36)
- (29)
- (1)
- (72)
- (7)
- (12)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ 18 ft.3 Manual Defrost Freezer and General Purpose Bath Bundle
This manual defrost freezer offers an economical and environmentally friendly solution for safe and reliable general purpose storage. Includes General Purpose Bath, 10 L.
Thermo Scientific™ 18 ft.3 Manual Defrost Freezer and Digital Tube Rocker Bundle
This manual defrost freezer offers an economical and environmentally friendly solution for safe and reliable general purpose storage. Includes Digital Tube Rocker.
Thermo Scientific™ TSV Value Manual Defrost Freezers PROMO
The Thermo Scientific™ TSV Value manual defrost laboratory freezers offer an economical, simple, and environmentally friendly solution for safe and reliable general-purpose storage.
Thermo Scientific™ 18 ft.3 Manual Defrost Freezer and Digital Dry Bath Bundle
This manual defrost freezer offers an economical and environmentally friendly solution for safe and reliable general purpose storage. Includes Digital Dry Bath.
Thermo Scientific™ TSG Series Laboratory Freezers PROMO
TSG Series Laboratory Freezers are built from the ground up to meet your cold storage needs, offering quiet operation, optimal performance, and sustainable design.
Thermo Scientific™ XBF40D -40°C Blast Freezers
Rapidly freeze non-medical samples with the new Thermo Scientific™ XBF40D -40°C Blast Freezer—a breakthrough sample preparation device for use prior to cold storage.
Thermo Scientific™ TSG Series General Purpose Laboratory Freezers
Thermo Scientific™ TSG Series general purpose freezers are designed to meet the general storage needs of research, clinical and industrial laboratories.
| Electrical Requirements | 115V 60Hz |
|---|---|
| Warranty | 2 years parts and labor, plus 3-year compressor warranty |
| Plug Type | NEMA 5-15 P |
| Door Style | Solid |
| Refrigerant | R290 |
| Cabinet Material | Stainless Steel |
| Ports | 1 Rear Access Port |
| Interior | Stainless Steel |
| Temperature (Setpoint) | -23C° |
| Access Security | Key Lock |
| Capacity (English) Shelf | 100 lb. |
| Door Material | Stainless Steel |
| Control Type | Digital Micrprocessor |
| Capacity (Metric) Shelf | 45 kg |
| Defrost | Automatic |
| Shelves | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Range | -12°C to -30°C |
| Certifications/Compliance | ENERGYSTAR,Prop 65,cULus |
Thermo Scientific™ TSX Series High-Performance -30°C Auto Defrost Freezers PROMO
Innovative refrigeration solutions for healthcare and research needs.
| Electrical Requirements | 115V, 60Hz |
|---|---|
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Height (Metric) Interior | 147.3 cm |
| Smart View Compatibility | Smart-Vue Compatible |
| Door Style | Solid |
| Refrigerant | R290 |
| Green Features | Energy efficient |
| Temperature (Setpoint) | -35° to -15°C (-30°C) |
| Monitoring Options | Wireless |
| Depth (English) Exterior | 37.8 in. |
| Depth (Metric) Interior | 72.3 cm |
| Type | High-Performance Freezer |
| Voltage | 115 V |
| Defrost | Automatic |
| Shelves | 4 |
| Amperage | 15 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Chart Recorder | Optional |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | UL,cUL,ENERGYSTAR,NSF 456 (When Purchased with 6916-2 Calibration Certificate) |
| Depth (English) Interior | 28.5 in. |
| Product Line | TSX Series |
| Display | Microprocessor |
Thermo Scientific™ 18 ft.3 Manual Defrost Freezer and Digital Platform Rocker Bundle
This manual defrost freezer offers an economical and environmentally friendly solution for safe and reliable general purpose storage. Includes Digital Platform Rocker.
K2 Scientific Pharmaceutical/Laboratory High Performance Freezer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
K2’s High Performance Laboratory/Pharmaceutical freezers are designed for the most rigorous life science, research, healthcare, clinical, and commercial applications.
| Insulation | CFC-free |
|---|---|
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Refrigerant | R290 |
| Compressor | Top-mounted |
| Temperature Stability | ±2°C |
| Breaker | 15 |
| For Use With (Application) | Storage of Biological Samples |
| Temperature (Setpoint) | -20°C |
| Monitoring Options | Data Logger |
| Typical Lifetime | 10 Years |
| Condenser Type | Fin and Tube |
| Temperature Sensor | NTC |
| Type | High Performance Freezer |
| Setpoint Security | Password Protected |
| Voltage | 115 V |
| Style | Upright |
| Temperature Range | -10°C to -25°C |
| Min. Clearance | 3 in. |
| Display | LED |
B Medical Systems™ Precision Pharmacy Freezer, 119 L (4.2 ft.3)
Our Precision pharmacy freezers offer an economical option for reliable -32 to -20°C storage.
Fisherbrand™ Isotemp™ Value Lab Freezer, 5.0 cu. ft.
Science Education
A science education product.
A science education product.
Convenient storage in small spaces.
*GE APPLIANCES 21.3 Cu. Ft. Frost-Free Upright Freezer
Garage ready. The highest rated upright freezer lineup in the industry. Lock with key. Dimensions: 76 1/2 H x 32 7/8 W x 31 3/8 D. GE Appliances are not intended for commercial use & such use could violate the standard warranty.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
COLE PARMER 3P FREEZER RACKS W/ LID MEDIUM
NC3640238 FREEZER RACKS W/ LID MEDIUM
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
PHCbi FREEZER SHELF
NC2948412 FREEZER SHELF
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More